Fotografia reportażowa

Sztuka reportażu

Fotoreportaż jest podobno łatwy, czy aby na pewno?

Istnieje przekonanie, że fotografia reportażowa to łatwa praca/fotografia – wystarczy tylko wcisnąć przycisk migawki, stać w dobrym miejscu i fotografować. Wiele osób tak myśli, zapominając jak ważny w tej kwestii jest odpowiedni zmysł bądź punkt widzenia. Czy będąc z aparatem w odpowiedniej lokalizacji to wystarczy? To tylko część tego, co zobaczymy na finalnym zdjęciu. 
Cel zdjęć reportażowych to wzbudzanie emocji. Mają one poruszyć naszego odbiorcę, który na podstawie tych zdjęć będzie mógł obrać jedną ze stron w zależności od tego, co mu przedstawimy. Fotoreporter to inteligentny obserwator a zarazem łowca rzeczywistości. Weryfikuje, poszukuje, obserwuje, przewiduje co może się stać i dopiero chwyta za aparat, czasem w ułamku sekundy. Nie ingeruje, nie wpływa na bieg wydarzeń tylko dostosowuje tempo swojej pracy do nich. Jego finalny łów to kadr, ten w odpowiednim miejscu, na danych ustawieniach czasu i przysłony, pełen emocji bądź dokumentacji – tego tu i teraz co przemija.  Każdy człowiek jest unikalny, ma swój punkt patrzenia na świat, swoją duszę czy styl który można odnaleźć na jego pracach. Nadal brzmi to banalnie?

 

Swoje doświadczenie w reportażu zdobywałem na przestrzeni wielu lat, wychowałem się na takim typie fotografii. Jest on obecny ze mną od zawsze, był kierunkiem, w który zmierzałem będąc nastolatkiem, obecnie to droga którą koontynuuję. Mimo zmieniającego się świata czy postępu technologii, dobrą fotografię ciężko jest zastąpić, to samo tyczy się dobrego fotoreportera obserwatora. Analizuje, podąża i dopiero w danej chwili decyduje się na strzał migawką. Zdjęcia reportażowe wyróżniają się przede wszystkim swoim celem. Zasadniczo pełnią one rolę informacyjną, o powoduje, że reporter na swoich barkach prócz sporej ilości sprzętu nosi również odpowiedzialność za to, co jego odbiorcy zobaczą.
A jaki to ma wpływ na mnie? Budowanie niespotykanej motywacji, im cięższa, szybsza i dynamiczniejsza akcja tym lepiej!
Fotoreportaż też jest wbrew pozorom sztuką jak każdy inny jej format.
Eventy kulturalne
np. koncerty, wystawy, wernisaże, wieczory poezji itp.
Wydarzenia codzienne
np. marsze  polityczne i społeczne, wydarzenia nagłe, losowe
Spotkania prywatne
np. konferencje, bankiety, audiencje, wydarzenia okolicznościowe

Dobre fotografie

Dlaczego ja?

Wydarzenia fotografuję już od lat, na ich przestrzeni nabrałem doświadczenia w tym temacie. Zaczynałem od lokalnych koncertów, wystaw czy niedużych zdarzeń. Miałem okazję spróbować swoich sił w cyklicznie organizowanych koncertach klasy światowej oraz imprezach sportowych jak międzynarodowy wyścig kolarski Tour de Pologne. Od kilku lat corocznie wykonuję fotoreportaż z wydarzenia “Jarmark Kasztelański” dla Muzeum Zamek Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest miejscem, do którego wracam od 2010 roku. Fundacja działająca przy Domu organizuje wydarzenia oświatowe i kulturalne, które często fotografuję.
zobacz rekomendację

Wydarzenia kulturalne w MDSM Oświęcim

Marsz Żywych Oświęcim

Koncerty

Marsz Niepodległości

Warszawa, 2018
Więcej zdjęć

Manewry ASG

dokument, Oświęcim 2013

By zobaczyć więcej zdjęć reportażowych, przejdź do galerii:

Przejdź do zdjęć
Ustawienia prywatności
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.our Polityka prywatności
Youtube
Consent to display content from Youtube
Vimeo
Consent to display content from Vimeo
Google Maps
Consent to display content from Google